Nedostatak sna stvara osećaj nervoze, stresa i iscrpljenosti. Za osobe obolele od dijabetesa nedostatak sna može imati ozbiljne posledice, nakon neprospavane noći nivo šećera u krvi je povišen. Posledice kod ljudi koji nisu oboleli od dijabetesa uzrokuje insulinsku rezistenciju i povećanje rizika od dijabetesa tipa 2. Nekvalitetan san utiče na rast nivoa stresa, a stres otežava kontrolu dijabetesa.
Za početak je potrebno otkriti šta remeti san, a mi ćemo izdvojiti najčešće poznate razloge koji negativno deluju na kvalitet sna.
Hipoglikemija je jedan od razloga prekida sna. Hipoglikemija se manifestuje vrtoglavicom, preznojavanjem i osećajem gladi. Tada nastaje povećano lučenje hormona stresa koje rezultira insulinskom rezistencijom. Za regulisane noćne hipoglikemije neophodno je da se javite vašem lekaru radi primene adekvatne terapije.
Opstruktivna apneja ili glasno hrkanje za kojim sledi tišina i bučno krkljanje koje probudi osobu radi uspostavljanja ponovnog disanja. Do hrkanja dolazi kada se jezik i ostala meka tkiva u grlu opuste, a onda ometaju prolazak vazduha. Nedostatak kiseonika mozgu šalje signal da probudi telo kako bi se normalno disanje ponovo uspostavilo. Gubitak kilograma može vam pomoći, prestanak pušenja ili primena CPAP maske.
Sindrom nemirnih nogu ima sledeće simptome: osećaj peckanja i bockanja, koji prolazi kada osoba počne da se kreće. Prateće nelagodnosti su osećaj mravinjanja, grčenja i trzanja. Prisutna je nesavladiva potreba za kretanjem ne bi li se otklonile ili ublažile tegobe. U ovoj situaciji neophodno je da potražite pomoć lekara opšte prakse ili specijaliste za dijabetes. Uz to je potrebno smanjiti unos kafe i alkohola.