Kardiovaskularne bolesti predstavljaju vodeći uzrok obolevanja i smrtnosti u savremenom svetu. Osobe s dijabetesom imaju visok rizik, jer im je češće povišen krvni pritisak, pa zato mogu da dožive ozbiljne kardiovaskularne bolesti poput infarkta miokarda ili moždanog udara. Upravo zbog toga je neophodno posvetiti posebnu pažnju prevenciji i zaštiti krvnih sudova kod osoba sa dijabetesom.
Kardiolog dr Predrag Petrović, objašnjava koliko je važno pravovremeno reagovati i primeniti mere koje smanjuju rizik od ovih ozbiljnih komplikacija. Savremeni pristupi u lečenju i promene u načinu života mogu značajno doprineti očuvanju zdravlja i kvalitetu života osoba sa dijabetesom. Ključni saveti dr Petrovića odnose se na prevenciju kardiovaskularnih bolesti kod osoba sa dijabetesom starijih od 40 godina.
,,Većina zna da ima veći rizik za kardiovaskularne bolesti. Kod populacije osoba sa dijabetesom, u dve trećine slučajeva se javlja povišen krvni pritisak, a sama populacija ima četiri puta veće šanse da doživi infarkt ili moždani budar. Dijabetes je ozbiljan faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih oboljenja, zbog čega su nove preporuke usmerene na preventivnu zaštitu krvnih sudova kod starijih od 40 godina. Kako? Postoje savremeni lekovi koji direktno štite krvne sudove, a studije su pokazale da oni smanjuju kardiovaskularni rizik od infarkta miokarda i moždanog udara, kao i da smanjuju broj hospitalizacija nekih novonastalih. Osim toga, kod ovih pacijenata, treba bez obzira na normalne vrednosti lipida primeniti statine, lekove koji obaraju holesterol i trigliceride, držeći te vrednosti na donjoj granici. Takođe, ovi pacijenti treba da imaju redovnu fizičku aktivnost, najmanje 30 minuta dnevno, potrebno je da ostave duvan, da obrate pažnju na ishranu i da održavaju idealnu telesnu težinu. Preporučuje se izbacivanje konzervisane i masne hrane, dok bi ishrana trebalo da se bazira na povrću i voću s niskim glikemijskim indeksom, bogatom vlaknima. Sve ove mere zajedno štite krvne sudove i značajno smanjuju ili odlažu pojavu kardiovaskularnih događaja“ objašnjava doktor Petrović.
Zato uz pravovremenu primenu preventivnih mera i usvajanje zdravih životnih navika može da se smanji rizika od ozbiljnih kardiovaskularnih komplikacija, dok savremene terapije i edukacija značajno poboljšavaju kvalitet i dužinu života ovih pacijenata.