Bronzani dijabetes ili hemohromatoza nastaje iz nemogućnosti organizma da eliminiše višak gvožđa, koji se zbog toga taloži u pankreasu i drugim organima, uključujući jetru, srce, kožu, polne organe i zglobno tkivo, usled čega dolazi do slabljenja njihove funkcije. Ova bolest je dobila naziv po boji koju koža poprima od zadržavanja gvožđa u organizmu. Ljudi koji pate od bronzanog dijabetesa ne osećaju simptome. Za blagovremeno otkriće bolesti znac ina koje treba obratiti pažnju jesu uvećanje jetre, povišen nivo šećera u krvi, kao posledica dijabetesa melitusa i bronzana pigmentacija kože. Mogu se javiti i hronični umor, bolovi u zglobovima, pojačano mokrenje, neredovni menstrualni ciklusi, pojačana žeđ i slabljenje srca. Bolest može biti primarna i sekundarna. Primarni oblik bolesti nastaje usled genetskih mutacija, dok se sekundarni javlja kao posledica drugih bolesti. Mutacija gena pod nazivom HFE odgovorna je za nastanak primarnog bronzanog dijabetesa. Mutacija gena pod oznakom C282Y najčešći je oblik mutacije koji izaziva ovaj poremećaj, uz genetsku abnormalnost H63D, čini većinu mutacija koje se vezuju za naslednu hemohromatozu.
Prikupljanje gvožđa u organizmu, kod nekih pacijenata izaziva artritis, može doći i do pojave impotencije, rane menopauze. Starosna grupa koju zahvata ovo oboljenje su muškarci između 40 i 60 godina. Ohrabrujući podatak je to da se nakon uspostavljanja dijagnoze ovo oboljenje jednostavno leči. Jedna od metoda lečenja je flebotomija, terapijsko uklanjanje krvi iz tela venepunkcijom. Ova procedura je najbezbednija.
Hemohromatoza se teško dijagnostikuje zbog svoje sličnosti sa ostalim oboljenjima, iz tog razloga je važno da pratite svoje zdravlje, da budete u toku sa istorijom bolesti u vašoj porodici. Obavite testiranje ako je u vašoj porodici zabeležen neki hematološki poremećaj.